top of page
  • Zdjęcie autoraKONTRAKT Development

Zakup domu. Rynek pierwotny czy wtórny?

Zaktualizowano: 22 sty 2018

Osoby, które zdecydowały się na zakup domu często zastanawiają się, czy wybrać coś rynku pierwotnego czy wtórnego. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. O czym warto wiedzieć kupując dom?

Rynek pierwotny

Gdy kupujemy dom z rynku pierwotnego, doskonale wiemy, za co płacimy. Inwestor dokładnie objaśni nam wszystkie zastosowane rozwiązania i weźmie za nie odpowiedzialność. Wszystkie materiały użyte do budowy są nowe, dzięki czemu posłużą jeszcze przez wiele lat, zanim cokolwiek się zacznie zużywać, istotne są gwarancje, których udziela deweloper. Obecnie chyba każde osiedle domków jednorodzinnych to nie tylko wyjątkowo ładne i nowoczesne domy, ale także zadbana i dobrze skomunikowana okolica. Nowoczesne inwestycje budowane przez dobrych developerów uwzględniają zastosowanie najnowszych technologii. Dzięki nim nowe domy są energooszczędne, tanie w eksploatacji i wygodne w codziennym użytkowaniu. Jednak przede wszystkim nowy dom wymaga tylko urządzenia wnętrz i można się do niego wprowadzać.

Rynek wtórny

Zakup domu z rynku wtórnego to ryzyko. Jeśli okaże się, ze dom ma jakieś ukryte wady budowlane, nie będziemy mogli dochodzić swoich praw. Niestety wielu ludzi postępuje wciąż nieuczciwie i chociaż sprzedawany dom jest piękny, za pół roku okazuje się, że jest również bardzo kosztowny w ogrzewaniu i utrzymaniu. Nowemu właścicielowi nie pozostaje wtedy nic innego jak opłacać wysokie rachunki lub zmienić system ogrzewania na bardziej ekonomiczny. A to z kolei może wiązać się z dużym remontem.

Zakup domu z rynku wtórnego i tak przeważnie skutkuje jego remontem jeszcze przed wprowadzeniem się. Nowi właściciele zazwyczaj chcą odświeżyć dom po poprzednich lokatorach i zrobić go „po swojemu”. Dom z rynku wtórnego ma jeszcze jedną wadę: zazwyczaj jest już chociażby lekko „zużyty” dlatego niektóre rzeczy zaczną się w nim w krótkim czasie psuć, zwłaszcza, jeśli do wykończeni użyto materiałów niskiej jakości.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page